Neapdorota mediena – tikras rojus pelėsiui ir grybams
Dabartinėje Medienos apsaugos standarto DIN 68800 redakcijoje, vertinant medieną pažeisti galinčius grybus, kalbama apie medieną ardančius grybus (pelėsį).
Tačiau kaip yra su grybais, kurie medienos nesuardo, tačiau pakeičia medienos spalvą ar skatina neestetišką bei nesveiką medienos apaugimą? Turime omenyje pamėlynavimą ir pelėsį. Standarto DIN 68800 1 dalies 1 punkte apie tai rašoma: „Laikina apvaliosios ir pjautinės medienos apsauga po pjovimo nuo medienos spalvą keičiančių grybų, įskaitant laikymą prieš apdorojimą, šiame standarte nėra aprašoma.“
Svarbi informacija apie pelėsį
Pelėsis gali atsirasti ir ant sausos medienos, jei dėl didelės oro drėgmės ar statybinės drėgmės ant jos paviršiaus susikaupia daug drėgmės. Nurodymų dėl apsisaugojimo nuo pelėsio pateikta,
pvz., DGfH dokumente „Apsisaugojimas nuo pelėsio atsiradimo ant dengtų lauko medienos paviršių“.
Pelėsiui, skirtingai nei puviniui, nereikia didelės medienos drėgmės, jam pakanka didelės santykinės drėgmės aplinkoje. Dėl jos automatiškai padidėja medienos paviršiaus drėgnis. Tai gali atveri kelią pelėsiui. Pavyzdžiui, montuojama techniškai išdžiovinta statybinė mediena (pvz., klijuotosios medienos konstrukcijos, grebėstai), kurios drėgnis 15 %.
Pasikliaudamas techniniu medienos išdžiovinimui, statybininkas gali atsisakyti cheminės apsaugos nuo vabzdžių ir puvinių. Tačiau vėliau dėl grindų betonavimo ir vidaus tinkavimo darbų naujos statybos pastate stipriai padidės santykinis oro drėgnis ir mediniai paviršiai, kaip organinė medžiaga, bus puiki erdvė pelėsiui atsirasti.
Jei statinys turi defektų (pelėsis laikomas defektu), statytojui pareiškiamos pretenzijos. Priežastinis ryšys su kitais darbais (pvz., grindų betonavimu) šiuo atveju nėra esminis.
Kaip nuo to apsisaugoti?
Prevencija yra daug geriau nei žodžių neturėjimas per statinio priėmimą. Įprastas būdas – naudoti laikiną apsaugą nuo pamėlynavimo ir pelėsio. Priemonė Adolit BS 3 užtikrina laikiną (= riboto laiko) apsaugą nuo įvairių grybų. Šis produktas registruotas Vokietijos federalinio darbo saugos ir profesinės sveikatos instituto (BAuA) (reg. Nr. N-57877) ir gali būti parduodamas. Jis naudojamas panardinant medieną į 3 % koncentracijos tirpalą (tikslią koncentraciją nustato naudotojas).
Neleiskite, kad statybvietės taptų teisininkų kovos arenomis. Imkitės prevencinių priemonių!